Často kladené otázky

V kúpacom jazierku prebiehajú rovnaké biologické procesy ako v prírodnom jazere. Biobazén Living Pool vyzerá ako klasický bazén, no nepoužívajú sa v ňom žiadne chemikálie. Ako presne fungujú oba tieto systémy? Čo by sme mali vedieť pri ich plánovaní a údržbe? Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky kladené ku kúpacím jazierkam a biobazénom spoločnosti BIOTOP.


V skratke: využíva čo najmenej technológie a čo najviac prírody. Pri plánovaní kúpacieho jazierka s minimom technológie vychádzame v zásade z predpokladu, že jeho kúpacia a regeneračná časť budú rozdelené v pomere 1:1 a kúpacia časť bude hlboká aspoň 2 metre. Toto sú základné parametre správne fungujúceho kúpacieho jazierka. Ak použijeme viac technológie, potom môžu byť regeneračná časť aj hĺbka jazierka menšia.Zatiaľ čo v kúpacom jazierku filtrujú vodu rastliny a mikroorganizmy, v biobazéne Living Pool vodu čistí biologický filter a špeciálny fosfátový filter. Fosfátový filter na seba viaže fosfor, ktorý je hlavným zdroj živín pre riasy. Takto riasy doslova vyhladujeme. Do vody nie je preto potrebné pridávať žiadne chemikálie.V prírodnom bazéne voda prúdi cez biologický filter umiestnený pod drevenou terasou. Tento filter odstráni z vody zakaľujúce organické nečistoty a zlikviduje baktérie. Fosfor obsiahnutý v zakaľujúcich látkach sa v ňom rozloží na rozpustný fosfát. Následne čerpadlo prečerpá vodu z biologického filtra cez fosfátový filter PhosTec-Ultra, ktorý pomocou absorpcie na seba naviaže rozpustený fosfát. Uvedené čerpadlo má veľmi malý výkon a pracuje nepretržite.

Kúpacie jazierko bude správne fungovať, ak má správne dimenzovanú a vybudovanú regeneračnú časť a správne zvolené rastliny rastúce pod vodou. Okrem toho jazierko „zaočkujeme“ zooplanktónom (dafnie, vírniky, črievičky), ktorý zohráva dôležitú úlohu v neustálom procese čistenia vody. Stačí iba trocha trpezlivosti a v jazierku sa čoskoro samovoľne vytvorí prirodzená rovnováha.Málo miesta v záhrade neznamená automaticky, že sa musíme vzdať vodnej plochy. Kúpacie jazierko Biotop bezproblémovo funguje od 30 až 40 m² vodnej plochy. Ak túžite po väčšom jazierku, smerom nahor neexistujú takmer žiadne hranice. Každé kúpacie jazierko individuálne naplánujeme a na základe dostupnej plochy navrhneme jeho optimálnu konštrukciu a dizajn. Biobazén Living Pool na čistenie vody vôbec nepotrebuje rastliny. Preto jeho veľkosť závisí iba od Vašich osobných želaní a priestorových možností. Vďaka menším nárokom na plochu padne voľba často práve na biobazén Living Pool, lebo sa dá ľahšie začleniť do malej záhrady.Voda v biobazéne spĺňa všetky zákonné normy a hygienické predpisy pre súkromné jazierka a bazény. Verejné kúpaliská a bazény podliehajú prísnym hygienickým predpisom pre kvalitu ich vody. Pre súkromné vodné plochy a bazény tieto predpisy neplatia, môžeme však vychádzať z toho, že aj v tomto prípade ich voda dosahuje rovnakú kvalitu.Komárie larvy sú postupne zlikvidované ich prirodzenými predátormi žijúcimi v plytkej vode pri brehoch jazierka (vodomerky, larvy vážok, atď.). Túto hlavnú obavu záujemcov plánujúcich stavbu kúpacieho jazierka Biotop môžu vyvrátiť všetci naši klienti.Rast rias ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad vonkajšia teplota, slnečné svetlo a živiny rozpustené vo vode, ale aj a technické vybavenie. Ak v kúpacom jazierku Biotop nie je žiadna technológia, môže v ňom na jar prísť k zakaleniu vody a ku zvýšenej tvorbe rias. Rastu rias trvalo a prirodzeným spôsobom bránime použitím karbonátora firmy Biotop. Ďalšou možnosťou ako ďalej redukovať riasy v jazierku je zabudovanie fosfátového filtra PhosTec-Ultra a jeho uvedenie do prevádzky v prípade potreby.Chlór je jed nebezpečný pre životné prostredie a môže byť dokonca karcinogénny. Vieme predložiť dve odborné štúdie, ktoré dokazujú, že chlór pri kontakte s pokožkou, vdychovaným vzduchom či opaľovacím krémom môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Deti trpiace neurodermatitídou (atopickými ekzémami) by sa v žiadnom prípade nemali kúpať v chlórovanom bazéne. Každý už určite po plávaní v chlórovanom bazéne zažil nepríjemné sprievodné pocity, ako napríklad vysušenú pokožku a páliace, začervenané oči. V biobazéne Living Pool sú takéto nepríjemnosti vylúčené. Navyše u neho neznečisťujeme chlórom a inými chemickými látkami naše životné prostredie.

Na rozdiel od klasických bazénov plníme kúpacie jazierka a biobazény Biotop vodou iba raz. Klasické bazény je potrebné každú jar naplniť drahocennou pitnou vodou a na jeseň ju z bazéna opäť odčerpať. Takto sa do nášho životného prostredia dostávajú tisíce litrov chlórovanej vody.Pri každoročnom jarnom čistení odsajeme vodným vysávačom sedimenty na dne jazierka - tento zákrok označujeme ako malá údržba. V lete potom zastrihneme rastliny žijúce pod vodou. Jesenné servisné práce zahŕňajú opätovný strih vodných rastlín a natiahnutie ochrannej siete nad jazierko, ktorá bráni padaniu listov do vody. Každé 3 až 4 roky odporúčame vykonať veľkú údržbu. Veľká údržba znamená vyčistenie regeneračnej zóny. Malú aj veľkú údržbu Vám na požiadanie zabezpečí Váš partner spoločnosti Biotop.Pretože je biobazén naplnený prírodnou vodou čistenou bez chlóru, na jeho stenách vzniká prírodný biofilm. Tento jednoducho odstraňujeme bazénovým robotom. Miesta pre robot ťažko dostupné by sme mali občas ručne dočistiť pomocou bazénovej kefy. Na konci jesene biobazén iba zopár jednoduchými krokmi pripravíme na zimné obdobie, lebo vodu z neho nemusíme odčerpať. Na jar vykonáme menšie údržbové práce, ktoré pre Vás môže urobiť aj servisný tím firmy Biotop. Náklady sú pomerne nízke. Napríklad jarná údržba zaberie približne iba pol hodiny. To je výrazný rozdiel oproti časove podstatne náročnej údržbe klasického bazéna.Biobazén Living Pool vieme pomocou výmenníka tepla zohriať na príjemnú kúpaciu teplotu až do 28°C. Biobazén môže byť zároveň vybavený rozličnými systémami prekrytia, ktoré znižujú jeho tepelné straty a zvyšujú jeho bezpečnosť pre deti.Existujú rozličné možnosti: napríklad protiprúd, hydromasážne zariadenia alebo osvetlenie pod vodou prinášajú majiteľom bazéna viac pohodlia alebo vo Vašej záhrade vytvoria osobitú atmosféru.V jazierku prebiehajú samočistiace biologické procesy, preto doň nie je potrebné pridávať žiadne chemikálie. Podpornú technológiu používame iba na urýchlenie jeho „fungovania“, teda na zrýchlenie prirodzených procesov.

Prírodné jazierka

Záhradné jazierka

V súlade s prírodou a životným prostredím. Prírodné záhradné jazierko uspokojuje naše túžby po oddychu a relaxe.

Zobraziť podrobnosti »

Prírodné bazény

Bazény so živou vodou

Živý bazén (biobazén) je biologickou verziou bežného bazéna. Vyzerá rovnako ako klasický bazén, funguje však na čisto biologickom princípe.

Zobraziť podrobnosti »

Rekonštrukcie bazénov

Rekonštrukcie bazénov

Systém premeny na biobazén zjednodušuje premenu bežných bazénov na bazény fungujúce na biologickom princípe.

Zobraziť podrobnosti »


Kontakt

Kontaktuje nás

Prírodné bazény